A magyarországi fecskeállomány 2000 és 2010 között a felére csökkent, mostanra majdnem kétmillió példány hiányzik az országból. Az okok a nagyüzemi mezőgazdaságra és a klímaváltozásra vezethetőek vissza – írja a Euronews. A vonulási útvonalakon megváltozott élőhely, valamint a rovarirtó szerek használata csökkenti a madarak túlélési esélyeit.
A fecskék szerepe kulcsfontosságú a betegségeket is terjesztő rovarok, mint például a szúnyogok, irtásában. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője szerint, hogyha egy fecske nagyjából 1 kilogramm rovart fogyaszt el, akkor 2 millió fecske 2 millió kilogrammot, ami azt jelenti, hogy 2 ezer tonna rovar maradt a nyakunkon.
Magyarországon törvény védi a fecskéket, sőt még a fészkeiket is, mindennek ellenére gyakran leverik a fészkeket a madárürülék miatt. A fecskék megtartásának és visszacsábításának elősegítésére jött létre a Mentsük meg a fecskéket Facebook-oldal, amelynek célja, hogy tanácsokat és tapasztalatokat osszon meg az emberekkel a témában.